נעמי גלילי - מרצה ומנחה הורים וזוגות, מתמחה במשפחות חדשות.

חינוך מיני בגיל הרך

קו נעמי גלילי

מה עושים שהילד תופס אתכם על חם... לא נעים בכלל

זה ממש מביך כשילד תופס אותנו באמצע אקט ולא משנה בן כמה הוא/היא. הרגישות שלך לשמוע מבין הדברים את הצורך של הבת שלך להבין מאוד נוגע ללב. הכנות שלך עוד יותר.

ילדים ככלל נוהגים להמציא לעצמם סיפורים על מנת למלא את חלל הידע שנפער. כשהם רואים משהו/שומעים משהו/מרגישים שמשהו קורה סביבם, הם צריכים למלא לעצמם את הידע איכשהו על מנת להירגע. כשאין שם הורה שרואה, שומע או מקשיב ונותן ומספק את המידע הנדרש (בשפה המקצועית זה נקרא תיווך), הילד עושה זאת בעצמו. מה הבעיה עם זה? לילדים אין את האפשרות להרכיב את התמונה השלמה לכדי תמונה הגיונית כשרוב החלקים החשובים – אלה שלא הכירו מעולם – חסרים להם.

תחשבו על זה רגע, הבת שלכם מעולם לא נתקלה במצב הזה. עם זאת, המבוכה שלכם גרמה לה להבין שמשהו אחר קורה פה עכשיו. הורה שחושב שהילד ישכח מזה, פשוט טועה. גם אם הילד לא יבוא וישאל – הוא בטוח יחשוב על זה וייפתח תיאוריה משל עצמו..

מה לעשות?

לפתוח שיח. שיח המתאים לגיל ולהתפתחות של הילד. בגיל 4- 5 שנים, הייתי מספקת מידע מצומצם. "מה שראית אתמול זה את אמא ואבא עושים אהבה בדרך של מבוגרים. זה משחק של אהבה שמשחקים בו מבוגרים"

וזהו.

במידה ותשאל אותך עוד שאלות, החזירי לה אותן עד שתביני מה בדיוק היא מבקשת לדעת: "למה את מתכוונת ?".

השאלה המתבקשת אחרי אמרה כזאת, היא בדרך כלל: "מה זה המשחק הזה, אמא?" ואת תחזרי – משחקי אהבה של מבוגרים.

חינוך מיני מתחיל בגיל הזה. לעשות אהבה עם בן הזוג הוא בגדר ברכה – בטח כשיש ילדים קטנים בבית.. בדרך כלל אנחנו נסחפים אל תוך היום-יום ומגיעים לשלבי התשה בשעות הערב והלילה. עד כדי שכל אחד מאיתנו שואל את עצמו – מה עדיף? סקס או לישון? תתפלאי בכמה בתים התשובה היא.. לישון.

כשיש ילדים קטנים בבית, you better be safe than sorry… אבל אם כבר קרה, עדיפה שיחה קצרה וממוקדת על העניין מאשר טיוח. המסר מאחורי טיוח הוא של מין/אהבה זה דבר אסור או שראוי שישמר בסוד. האם עדיפה לכם האפשרות שהילדה שלכם יסתובב עם המחשבה הזו?

בהצלחה

נעמי.

להצטרפות אל קבוצת הווטסאפ " שיתוף של שבת"  – לחצו כאן

נעמי גלילי

נעמי גלילי - ליווי משפחות והדרכת הורים

מוסמכת מכון אדלר ואשת חינוך בכירה. נעמי עוסקת בהדרכה הורית בקבוצות ובאופן פרטני בקליניקה בקריות ובת"א, מרצה במסגרות שונות להורים וזוגות צעירים. אני מזמינה אתכם להתלוות אלי במסע להפיכת אתגרים אלה של תחילת הדרך, לדרך של התפתחות, גדילה, אהבה, רוגע וביטחון.
שתפו עם הורה:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

מאמרים בנושא הדרכת הורות

הגעתם עד לכאן, אז בואו נדבר...

קו נעמי גלילי