נעמי גלילי - מרצה ומנחה הורים וזוגות, מתמחה במשפחות חדשות.

גמילה מבקבוק / אכילה בלילה

קו נעמי גלילי

גיל מומלץ: 7 חודשים. החל מהגיל הזה ילדים לא אמורים לאכול בשעות הלילה (12.00 בלילה ועד 06.00 בבוקר). זו גם הזדמנות מצויינת ללמד אותם להירדם בעצמם. הם מסוגלים ויכולים בגיל הזה לעשות את ההפרדה מבחינה התפתחותית. התגובתיות שלנו כהורים היא שתהפוך צורך שהיה קיים בינקות להתנהגות מפריעה ותלותית בגיל הרך. טשטוש של גבולות מתחיל בגיל חצי שנה בערך.

תהליך הגמילה

תהליך הגמילה מתחלק לשני שלבים עיקריים, שלב הבירור ושלב היישום. גמילה קצרה ויעילה, תשלב את שניהם.

שלב ראשון - שלב הבירור

בשלב הבירור, נתייחס לשלושת הגורמים המהווים בסיס בגמילה יעילה:
בשלות, שיתוף והתייעצות, תיאום ציפיות
כדאי לשתף ולהתייעץ ולתאם צפיות עם המעורבים בחיי הילד (גננת/מטפלת/סבא/סבתא) ולבדוק יחד את מידת הבשלות של הילד לגמילה.
האם הילד בשל מבחינה מוטורית?
– הילד מסוגל להושיט יד לבקבוק, לקחת ולשתות מהבקבוק בעצמו
האם הילד בשל מבחינה קוגניטיבית?
– הילד משליך את חפציו השונים ומביט בנו כדי לבחון את התגובה

האם הילד בשל מבחינה מילולית?
– האם מסוגל להבין ג'סטות : כשמניחים משהו לפניו, ואומרים לו "קח", האם יושיט יד וייקח

האם הילד בשל מבחינה רגשית?
– משליך חפצים וזוחל לעברם, מסוגל להרגיע עצמו/להרדים עצמו כשעייף . לא אומר שהוא בהכרח עושה זאת באופן שוטף, אבל כן מסוגל לזה כשעייף מאוד.

שיתוף, התייעצות ותיאום ציפיות עם מטפלים שותפים (סבא/סבתא, מטפלת, צוות גן)
כל תהליך/קבלת החלטות בנושא עיצוב התנהגות של ילד, יעבוד ביתר יעילות כאשר יש שיתוף פעולה של כל הגורמים הבאים במגע עם הילד. ובכלל זה : סבא/סבתא- במידת ומעורבים בגדילה ובטיפול בילד/אחים/מטפלת/גננת/צוותים חינוכיים.
כמו בכל משימה, שיתוף פעולה של כל הגורמים הללו, יסייעו בהצלחת התהליך ויהוו גורמים משפיעים ומשמעותיים בהצלחתו.
כבר בשלב הבירור, כזה המתבצע בענווה ורצון אמיתי בשיתוף פעולה, אנחנו מגייסים את השותפים השונים שלנו בהתחלתו של התהליך. בהתייעצות ובירור בנושא עם הגורמים השונים, נוכל לקבל תמונת מצב מלאה.

בחירה בדרך/ בחירה בזרם חינוכי –
בכל מסגרת ולכל מטפל יש את הדרך בה הוא/היא/הם מאמינים בגמילה. יש משפחות בהן נהוג לגמול ילדים מטיטולים בעונה מסויימת, יש משפחות המאמינות שכאשר ילד מגיע לגיל מסויים – יש לגמול אותו, יש המאמינים כי יש להקשיב לקצב של הילד.
מהי הדרך הנכונה? מי קובע? רק אתם – ההורים.
כעת עומדות בפניכם שתי משימות:
• לבחור בדרך חינוכית התואמת את ההיגיון והערכים שלכם כמשפחה .
• לתווך את הדרך באמצעות שיחה עם הגורמים המטפלים באופן מכבד, מקבל ואסרטיבי.
בחירת דרך חינוכית – כהורים, עליכם לאסוף ידע כללי על גמילה. לקרוא מאמרים המתארים שיטות שונות של גמילה, לשאול בני משפחה על הדרכים שלהם, ולנהל שיח הורי-זוגי בו אתם מזקקים את כל שטף המידע שקיבלתם ומגבשים יחד עמדה הורית מנומקת המחוברת לערכים שלכם כמשפחה. רוב שיטות הגמילה, יוצאות משני זרמי חינוך עיקריים, המוכרים בשפה המקצועית בין היתר כ: חיברות מבחוץ וחיברות מבפנים.

לצורך גיבוש עמדתכם החינוכית בנושא גמילה ממוצץ, תוכלו להיעזר במענה על השאלון הבא
תיווך הדרך לגורמים המטפלים
איך נייצר שיתוף פעולה בגמילה עם סבא/סבתא/מטפלת/גן?
השיחה תתקיים תוך שיתוף כן, אמיתי והדדי של שני הצדדים ולקיחת אחריות על הקשבה, הכלה וקבלה.
1. ניזום הזמנה לשיחה ממוקדת בנושא גמילה ממוצץ
2. נשתף במחשבות שלנו, אמונות שלנו, רגשות שלנו כהורים בנושא הגמילה
3. נשתף בעובדות הקשורות ביכולת להיגמל ובאות לידי ביטוי בבית
4. נקשיב למחשבות, אמונות, רגשות של הגורם המטפל בנושא הגמילה
5. נקשיב לעובדות הקשורות ביכולת להיגמל ובאות לידי ביטוי בגן
6. נדון בדרכי הגמילה הנהוגות על ידי הגורמים המטפלים, על יתרונותיהן וחסרונותיהן
7. נבצע החלטה משותפת לה שותפים שווים – הורים וצוות מטפל
8. נסכם את פרטי ההחלטה ונפרט דרכי פעולה

שלב שני - שלב היישום

רק לאחר שביררנו בשלות ותיאמנו עמדות עם גורמים מטפלים, מתחיל תהליך הגמילה עם הילד. במידה והילד עדיין אינו מסוגל לקיים שיח או דיון (מפאת גיל/התפתחות), נתאים שיחה זו ליכולותיו ונקצרה.

1. שיתוף ותיאום ציפיות עם הילד (בהתאמה לגיל/התפתחות)

שיתוף ותיאום ציפיות עם הילד ייעשה באמצעות שיחה משפחתית, בשיחה זו אנו משתפים את הילד בהחלטה ההורית שלנו, כאן לא ייפתח דיון סביב הרצון של הילד, שכן אכילה בלילה תלויה בהורים. ילד צעיר לא מתעורר משנתו וניגש באופן עצמאי להכין לעצמו בקבוק. בשונה מגמילות אחרות (מוצץ/טיטול/חפץ מעבר) , כאן ההורה הוא האחראי על מתן השירות ועל הגבלתו. בכל מקרה, כדאי להכין את הילד מראש למה עומד לקרות בתהליך, מתי מתחילים, כיצד יתנהל, ולהכין אותו להתמודדויות בדרך. תיאום הציפיות יוצר ביטחון וודאות אצל הילד ויכול לתרום להצלחת תהליך הגמילה.

דוגמא לשיתוף בגמילה מאכילה בלילה –
"החל מהלילה, כשתתעורר, זה בקבוק המים שלך, ואתה מוזמן לשתות ממנו. לא אביא לך יותר בקבוק דייסה בלילה". מאחר וההנחייה היא החל מגיל 7 חודשים, יש להתאים את השיחה לגיל פעוט, ולהדגים במידת הצורך – להראות את הבקבוק עם המים , ולהדגים את הנחתו בקצה המיטה/בסלסלת שירות במיטה. כאן לא תהיה התייעצות, כיוון שזה המקום שלנו כהורים להביע עמדה חינוכית – הורית המחייבת אותנו מתוקף תפקידנו כהורים לשים גבולות במקומות שיכולים להפוך להתנהגות שתזיק לילדנו ולהתפתחותם הטבעית.

הילד מודע לכוחותיו, ליכולות שלו, לאמון שלנו בו ומוכן לנסות. מה עכשיו?

2. התייעצות וקביעת יעד מוחשי להתחלת הגמילה
גמילה זו היא גמילה קצרה והחלטית. אין כאן התייעצות עם הילד, אלא שיתוף בהחלטה הורית. ההדרגה בגמילה הזו, תיעשה באמצעות חזרתיות על משפט ההכנה לפחות פעמיים: "החל מהלילה לא נכין לך יותר בקבוק דייסה בלילה. במקומו, יחכה לך על המיטה בקבוק מים., אחרי המקלחת נמלא יחד בקבוק מים שיחכה לך בלילה אם תתעורר."
חשוב לתאם עמדה הורית-זוגית ולשתף פעולה בתהליך. עמדת חינוכיות שונות בעת הצבת גבול, יקשו על יישומו והפנמתו בבית.

הצעת עזרה ושיתוף פעולה של ההורה בתהליך הגמילה, הפרדה בין זמן חינוך וזמן תגובה

זמן חינוך – בסיום שיחת השיתוף על הגמילה, על ההורה לשתף את הילד בנכונות שלו לעזור, לעודד ולשתף פעולה בתהליך. הצעת העזרה צריכה להיות מוגדרת וברורה מראש לילד ולהורה, כך כאשר הילד ייפגש עם הקושי – הוא יידע בדיוק איך ההורה שלו יכול ומוכן לעזור לו. הגדרת העזרה, עבור ההורה, היא קרש הצלה ברגעי הקושי והמשבר של הילד ותשמש אותו ככזה כשיידרש להגיב לתסכול בזמן אמת.
זמן תגובה – זמן אמת. כשאני, כהורה, הכנתי את עצמי ואת הילד שלי מראש שזו הדרך יחידה בה אני מתכוונת לעזור לו, אני לא אכנע למניפולציות רגשיות בזמן אמת, ולא אתרגש מעוצמותיהן. כשהוא יבכה, יצעק או יביע את הקושי שלו בכל דרך אחרת. כשאדרש להגיב בזמן אמת, אגיב בקצרה, באסרטיביות וללא כעס.
סיבה נוספת להבהרת והגדרת העזרה בשיח מטרים (מהשורש ט.ר.ם), היא שהילד שלנו לא בהכרח יסיק מההתנהגות שלנו בזמן אמת שאנחנו עוזרים לו. הוא ידרוש הצלה מיידית, ואנחנו נציע הגשת העזרה. בגמילה הגשת העזרה היא בעצם קביעת גבול הורי והעברת אחריות לילד, מתוך אמונה אמיתית ביכולת שלו להתמודד.


עזרה הורית בגמילה מבקבוק בלילה – בזמן חינוך: בסמוך להשכבה, נשתף את הילד במילוי בקבוק המים והנחתו במקום מוסכם ובמרחק הושטת יד. בזמן תגובה: "בלילה אפשר לשתות", לכוון את ידו של הילד לכוון הבקבוק ולצאת מהחדר.

לסיכום
גמילה היא תהליך הדורש בירור, גיבוש עמדה חינוכית ואמון ביכולות של הילד. בהינתן כל אלה, ובהתייחס לעקרונות החשובים בגמילה, הילד שלנו יוכל לנוע על הרצף שבין תלות לעצמאות ביתר קלות. ילד עצמאי יגדל להיות מבוגר המאמין בעצמו וביכולותיו, בעל בטחון עצמי ובעל תחושת ערך טובה.

בהצלחה,
נעמי

להצטרפות אל קבוצת הווטסאפ " שיתוף של שבת"  – לחצו כאן

נעמי גלילי

נעמי גלילי - ליווי משפחות והדרכת הורים

מוסמכת מכון אדלר ואשת חינוך בכירה. נעמי עוסקת בהדרכה הורית בקבוצות ובאופן פרטני בקליניקה בקריות ובת"א, מרצה במסגרות שונות להורים וזוגות צעירים. אני מזמינה אתכם להתלוות אלי במסע להפיכת אתגרים אלה של תחילת הדרך, לדרך של התפתחות, גדילה, אהבה, רוגע וביטחון.
שתפו עם הורה:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

מאמרים בנושא הדרכת הורות

הגעתם עד לכאן, אז בואו נדבר...

קו נעמי גלילי