נעמי גלילי - מרצה ומנחה הורים וזוגות, מתמחה במשפחות חדשות.

אסיפת הורים ראשונה

קו נעמי גלילי

אני יושבת ונזכרת בשנה הראשונה שלי כגננת ומנהלת גן, בהתרגשות שאחזה בי לפני אסיפת ההורים הראשונה. כל כך רציתי להעביר לכל ההורים את ההרגשה שבחרו נכון. כל כך רציתי לגייס אותם להיות שותפים לעשייה המתוכננת שלי לשנה הקרובה. אז התיישבתי והתחלתי לכתוב, משתפת אתכם באהבה ב"אני מאמין" שלי לאסיפת הורים:

1. עבדי בשיתוף פעולה עם הצוות שלך: שבי איתן לפגישה בטרם האסיפה. הקשיבי לבקשות שלהן, הן נמצאות שם ברמה היומיומית ויש להן מה לאמר.
2. הורים שמגיעים בפעם הראשונה לגן, רוצים להרגיש שייכות. תכנני פעילות קצרה וממוקדת בה ירגישו ההורים חלק מהגן.
3. דאגי להעלות על הכתב את כל הנקודות החשובות לך למהלך כל השנה, רשימת חוקים/בקשות שלך מההורים. דאגי שיהיה להם טיעון הגיוני והסבירי אותו במעמד האסיפה בע"פ ובכתב. חשוב שההורים יקבלו העתק כתוב ומפורט של הנקודות שעלו באסיפה
4. משך האסיפה לא יכול לעלות על שעה. הורים באים ויושבים בצפיפות ובאי נוחות על כסאות גן. את רוצה שיהיו מרוכזים, והם עושים כמיטב יכולתם. משך הקשב יושפע מאי הנוחות בחדר. היי ממוקדת.
5. שני הדברים החשובים ביותר להורים הם דף קשר ודף חופשות. דאגי ששני אלה יצורפו ויחולקו להורים בסיום האסיפה.
6. הורים מבקשים לדעת כיצד ומתי נוח לנו לשוחח, במידה ויעלה הצורך. היי נגישה ועם זאת בעלת גבולות ברורים. פרסמי את דרכי ההתקשרות איתך, כולל שעות.
7. רוב אנשי החינוך פותחים אסיפת הורים בהקראה של דקלום/שיר. הורים מכירים את זה. זה כבר לא מרגש אף אחד. היי יצירתית. אפשר לשיר יחד שיר שילווה את הילדים במפגשים במהלך השנה. חלקי להורים את מילות השיר ולמדי אותם. זה ייצור חיבור מיידי, שבירת קרח וכלי בידי ההורים לשיר ולהתחבר עם הילדים אחר כך.

איך לעשות את זה בפועל?

אחרי שישבת עם בנות הצוות, וכתבת לעצמך את כל הנקודות החשובות, זה הזמן לערוך מיון: מה חשוב שייאמר באסיפה ומה הם יכולים לקרוא בבית. הדגישי לך על העותק שלך על מה את מתכוונת להתעכב.

הצעות לפעילות משותפת עם הורים:

1. להזמין אותם להגיע לאסיפה לפינות משחק בגן: כתבי בהזמנה שהחלק הראשון של האסיפה יוקדש להיכרות עם הגן, ושההורים מוזמנים לשוטט ולשחק. קבלי אותם עם מוסיקת גן נעימה ולא רועשת מדי ואפשרי להם כ 15 דק' שיטוט בחלקי הגן השונים תוך שאת והצוות מטיילות ביניהם, מציעות עזרה, מסבירות. בדרך הזו ההורים ירגישו שייכות. קראי להם לאסוף ולסדר כפי שאת מזמינה את הילדים – בעזרת שיר/תוף/שליש . שיחוו את החוויה בדומה לילדיהם. את תתפלאי עד כמה הורים הופכים להיות ילדים ברגע שמתאפשר להם..
2. הכנת אגרות ברכה הדדיות לראש השנה: הכיני אגרות עם הילדים בבוקר ועם ההורים בערב האסיפה: דאגי לגוון בחומרים:טושים, טושטושים, דבקיות, גזרי עיתון ועוד.. זו תהיה דרכך להכיר להורים את המגוון בגן ולייצר איתם חיבור. אספי את האגרות וחלקי אותם לילדים בראש השנה. את האגרות להורים, חלקי בסיום הפעילות בערב האסיפה.
3. הכיני שירונים לשיר בוקר: למדי את ההורים שיר בוקר, שירי איתם. פעילות קלילה, מצחיקה וכיפית שתתרום להורים בחיבור עם הגן ועם הילדים במהלך כל השנה.
4. בכיתת גן קטנה (עד 15 ילדים) – ניתן לאסוף חפצים מפינות המשחק השונות ולהניח על מפה/שטיח במרכז הגן. בקשי מכל הורה לבחור את החפץ שמאפיין את הילד שלו. הפעילות מתאימה רק לקבוצות קטנות כיוון שהיא נמשכת הרבה זמן.

חוקים וגבולות באסיפה

אפרוס כאן את מה שברבות השנים גיליתי כי הוא עיקר עניינם של הורים, לדברים הללו כדאי שתתייחסי בקול באסיפה. את היתר הם יקראו בבית.
אז מה חשוב להם לדעת?
מחלות ילדים, סדר יום בקצרה, נושא שנתי בקצרה, יום פעילות חוג, חגיגות יום הולדת, חופשות לשנה זו, קבלת שבת, יום חופשי שלך, דרכים ליצור איתך קשר ומשהו מתוק לסיום – אגרות ברכה של הילדים/רוגעלך עם ברכה קטנה על קיסם :"שתהיה שנת רוגע לך".
זהו.

ואת, גננת יקרה, אותך אני מזמינה להתרגש!
להתארגן, להתלבש כאילו זה האירוע של עצמך. כי זה באמת כזה. יריית פתיחה מוצלחת לשנת לימודים ארוכה ועמוסה בכל טוב. דאגי שהגן יהיה נקי, שיהיה לו ריח טוב, שכל שמות הילדים מופיעים על המגירות באופן ברור, שהמשחקים מונחים בצורה נגישה, שהצוות שלך רענן ונרגש איתך.
ורק עוד מילה קטנה, אם תצליחי להעביר באסיפה הזו שהמטרה המשותפת שלכם היא הילד וכי אתם כאן יחד למענו, את תרוויחי את שיתוף הפעולה של ההורים והחיזוקים שלהם לאורך כל השנה.

אשמח להעביר העתק אסיפת הורים שלי כדוגמא לכל מי מכן שתבקש.
שלכם,
נעמי גלילי
ליווי משפחות וצוותי חינוך

להצטרפות אל קבוצת הווטסאפ " שיתוף של שבת"  – לחצו כאן

נעמי גלילי

נעמי גלילי - ליווי משפחות והדרכת הורים

מוסמכת מכון אדלר ואשת חינוך בכירה. נעמי עוסקת בהדרכה הורית בקבוצות ובאופן פרטני בקליניקה בקריות ובת"א, מרצה במסגרות שונות להורים וזוגות צעירים. אני מזמינה אתכם להתלוות אלי במסע להפיכת אתגרים אלה של תחילת הדרך, לדרך של התפתחות, גדילה, אהבה, רוגע וביטחון.
שתפו עם הורה:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

מאמרים בנושא הדרכת הורות

הגעתם עד לכאן, אז בואו נדבר...

קו נעמי גלילי