נעמי גלילי - מרצה ומנחה הורים וזוגות, מתמחה במשפחות חדשות.

10 דרכים להימנע מריב עם המשפחה לקראת החג

קו נעמי גלילי

החגים מתקרבים ובאים, ומה אנחנו יכולים לקחת על עצמנו כבר היום כדי שיעברו בשלום?
10 דרכים להימנע מריב עם המשפחה לקראת החג
או
המדריך המלא להעביר את החג בנעימים

1. עצרו רגע. קחו נשימה. הכינו כוס שתיה מנפקת לעצמכם ולבן/בת הזוג. ועכשיו שבו יחד. תכנון החג וימי החופש חשוב מאוד. כאן זה הזמן לבקש מהשותף שלנו לחיים לקצר או להאריך מפגש משפחתי כי הגיסה הזו מעצבנת או כי אצל דודה רחל אני מתפנקת ממש. עכשיו זה הזמן לבקש הקשבה ושיתוף פעולה. פשוט כדי למנוע מריבות.
סיימתם? תכננתם? עכשיו הזמן לשתף את הילדים.

2. שיתוף וארגון ימי החג והחופשה עם הילדים. לא פעם אני כותבת כאן על חשיבותה של ה.ט.ר.מ.ה (מהשורש ט.ר.ם). כשאנחנו משתפים את הילדים מראש בתוכניות, מתייעצים איתם ונותנים להם מקום בהחלטות, הסיכויים שישתפו פעולה עולים משמעותית. זה הזמן לבקש להשאיר ניידים בהית בערב החג, או לפחות בזמן הארוחה. זה הזמן לספר שדודה תקווה גרה ממש רחוק ושהנסיעה אליה ארוכה – אז כדאי להצטייד בהתאם. זה המקום לשתף שדוד חיים הוא מאלה שאסור לאחר להם ועל כן יש להתארגן ולהיות מוכנים בזמן. ככל שהילדים יהיו שותפים פעילים בתכנון ומודעים לעומד לבוא, כך יהיה נעים והרמוני יותר יחד.

3. זמן לעצמי, זמן משפחה, זמן זוגי, זמן הורה ילד – החגים הם זמן נפלא לבלות יחד. מצאו זמן לעצמכם, כדי שתרגישו קצת חג בלב. תכננו אותו ושתפו את בני הזוג. הזמינו אותם לעשות אותו דבר וגבו אותם עם הילדים. אחרי הכל, בחופש הגדול, היינו עסוקים יותר בהם מבעצמנו. זה הזמן למלא מצברים אישיים וזוגיים. אם כבר להפגש עם משפחה, אז למצוא גם זמן בריחה זוגי יחד. פרגנו לעצמכם. מה יש?

4. אם את יודעת בפירוש שהוא לא אוהב את האוכל של אמא שלך, דאגי לבשל משהו והביאי אותו איתך. התנדבי להשתתף בהכנות כדי שייראה וירגיש טבעי לכולם.

5. אם אתם מתארחים עם הילדים אצל בני משפחה, דאגו מראש לבקש מהילדים להכין לעצמם תיק משחקים קטן. דאגו גם אתם לחפיסת קלפים/רמי קוביות או כל משחק משפחתי אחר שתוכלו לשלב בו גם ילדים. משחקים משותפים של מבוגרים וילדים מזמנים הנאה משותפת. הכנה מראש של תיק משחקים, עוזר לילד להיות ולהרגיש חלק מהתכנון. ובנוסף, יעסיק אותו כשיבחר להיות עם עצמו.

6. בגדי חג, בגדי חול.. אז קניתם לכולכם בגדים חדשים לכבוד החג. אתם זוכרים מה מחכה על שולחן החג? רימונים עם דבש, דגים, סלטים וכל היתר. חבל להגיע ולהתחיל להתעסק באיך הילד יושב ומה הוא אוכל. הביאו בגדי החלפה לזמן הארוחה או שמראש, שמרו את הבגדים החגיגיים לזמן אחר. מה הטעם בבגדי חג אם כל החג רבים עליהם?

7. יש חוקים גם בחגים
נכון שלא צריך לקום בשבע, ואין יום לימודים שצריכים להתרכז בו. עם זאת, זה חג וחופש גם לנו ההורים. אז יכולים לישון מאוחר יותר, אבל נשים גבול באשר לשעה בה נכנסים לחדר. נשים גבול באשר לשעות שירותי האכלה ומטבח, ונדאג לבקש שיאפשרו לנו עוד שעה בבוקר. מגיע לנו.

8. מתנות לחג – זה נושא קרוב לליבי. גם אוהבת מתנות וגם חגים. אבל בעיקר מתעצבנת ממתנות לחגים. כי מי צריך עוד קערית דבש? מי צריך עוד מפת שולחן לבנה? ובעיקר מי צריך עוד חבילה שלמה של שוקולדים עם כל מה שאני הולכת לאכול בכל מקרה בחג הזה?? אז אפשר גם להכין מתנה. לכתוב ברכה יפה. להציע עזרה בעיצוב השולחן או בפינוי ושטיפת הכלים. להיות שם שעתיים קודם לעזור בעריכת השולחן, להביא מארז של משחקי ילדים או אוסף יצירות לא מלכלכות המתאימות לחג ויכולות להעסיק ילדים, להביא קינוח שווה. העיקר משהו עם מחשבה, יעיל ושימושי.

9. הורים למתבגרים – זה בשבילכם. לא. אין להם אופציה לא להגיע לערב החג. כן, חשוב שתתקיים שיחה בה תעדכנו אותם איפה, כמה, למה ומה אתם מבקשים מהם. זכרו שבגיל הזה יש כל מיני עניינים. ברור שלא תוכלו לספק אותם על כל הבקשות שלהם, אבל לפחות הם יישמעו ואתם תעשו את המיטב. ההתכוונות שלכם לבדה, תעזור.

10. תיהנו. כבר בחרתם. אף אחד לא הכריח אתכם להגיע. כולכם אנשים בוגרים ומבוגרים ובחרתם להגיע. אתם כבר שם. תיהנו. תצחקו מהעקיצות, תנשקו ותחבקו גם את אלה שלא ממש קרובים, עזרו בהגשה, בפינוי, באווירה. הלא אתם כבר שם, אז למה להתקרבן? קבלו באהבה. מקסימום, בחג הבא תוכלו לבחור אחרת.

חגי תשרי
מאושרים לכם
ושנה טובה

להצטרפות אל קבוצת הווטסאפ " שיתוף של שבת"  – לחצו כאן

נעמי גלילי

נעמי גלילי - ליווי משפחות והדרכת הורים

מוסמכת מכון אדלר ואשת חינוך בכירה. נעמי עוסקת בהדרכה הורית בקבוצות ובאופן פרטני בקליניקה בקריות ובת"א, מרצה במסגרות שונות להורים וזוגות צעירים. אני מזמינה אתכם להתלוות אלי במסע להפיכת אתגרים אלה של תחילת הדרך, לדרך של התפתחות, גדילה, אהבה, רוגע וביטחון.
שתפו עם הורה:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

מאמרים בנושא הדרכת הורות

הגעתם עד לכאן, אז בואו נדבר...

קו נעמי גלילי